Esmu viens no kandidātiem partijas Valdes vēlēšanās, tāpēc vēlos iepazīstināt ar savu 7-punktu skatījumu par partijas nākotni un būtiskiem Valdes lēmumiem. Zemāk arī īss apraksts par mani.

 1. Partijas de facto vadītāja SA ir pieļāvusi vismaz 2 stratēģiski nepiedodamas kļūdas (zaļo Prezidenta ievēlēšana un Valdības vadītāja amata zaudēšana), kas partiju novedušas ļoti nepatīkamā situācijā. Arī citi gājieni ir konsekventi deldējuši “uzticības kredītu”, tāpēc vēlētājs nekādi nenoticēs pārmaiņām partijā, kamēr, piemēram, “Panorāmā ” koalīcijas sarunas komentēs SA. Tāpat SA ieņem valsts drošībai svarīgo Nacionālās Drošības komisijas priekšsēdētājas amatu, bet esmu pārliecināts šo amatu varētu vienlīdz labi pildīt tādi frakcijas biedri kā A. Latkovskis, O. Kalniņš vai A. Lejiņš. Valdei ir jāpieņem skaidrs lēmums par SA turpmāku atrašanos atbildīgajos amatos.
 1. Nepatīkami pārsteidza “liberālā spārna” izpratne par ētikas un principa jautājumiem. Godīga un principiāla rīcība prasītu frakcijas un augsto amatu atstāšanu, nevis apšaubāmu un necaurspīdīgu vienošanos “cepšanu” Saeimas kuluāros. Valdei būtu jāpieņem skaidrs lēmums par “liberālā spārna” turpmāku atrašanos frakcijā.
 1. Valdei būtu jāveic nopietns partijas deleģēto ministru darba izvērtējums un viņu ietekme uz partijas vērtējumu sabiedrības acīs. Vismaz divi partijas ministri, manuprāt, izskatās nemotivēti un nespējīgi iedvesmot vismaz daļu sabiedrības. Interesanti, ka viena no Igaunijas koalīcijas partijām pirms diviem mēnešiem nomainīja savus aizsardzības un finanšu ministrus, jo, visticamāk, nebija apmierināta ar viņu sniegumu un vērtējumu sabiedrībā: (http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-4596406/Estonia-appoints-new-ministers-key-positions.html)
 1. Valdes sēdes būtu jāpadara pēc iespējas operacionālas un uz lēmumiem balstītas; bezgalīga pļāpāšana bremzē strukturētu lēmumu pieņemšanu un būtu nemotivējoši tiem biedriem, kas vēlas pārmaiņas.
 1. Valdei būtu steidzami jāvienojas par disciplinētas un gudras komunikācijas noteikumiem. Piemēram, būtu vēlams, ka partijas viedokli dažādos jautājumos, arī valdības darba kārtības, konsekventi pasniegtu tikai 3-4 harizmātiski, uzticami partijas pārstāvji (jo ir dažas partijas sejas, kuras sabiedrība nevēlas redzēt pārāk bieži). Tāpat jāmeklē veidi kā neļaut partijas iekšējiem ķīviņiem, nesaskaņām nonākt publiskajā telpā; vismaz citām partijām tas ir izdevies.
 1. Kā zināms, ZZS atbalsts reģionos lielā mērā būvēts uz ES fondu naudas pieejamību. Valdei jāvienojas par skaidru un mērķtiecīgu pieeju ES fondu finansējuma sadalē koalīcijas sarunās, lai tiktu finansētas reformas un pelnošas investīcijas, nevis atsevišķas pašvaldības (Ventspils). Varu izmantot savu 8 gadu darba pieredzi Eiropas Komisijā Briselē, tāpat aktīvāk jāizmanto partijas eiroparlamentāriešu zināšanas un kontakti, dalība EPP grupā, lai panāktu partijai labvēlīgus Briseles lēmumus.
 1. Valdei ir jādod skaidrs uzstādījums partijai Saeimā un valdībā kļūt par labāko un uzticamāko sabiedroto drošības un tiesībsargājošajām institūcijām, KNAB, tiesu sistēmai, Ģenerālprokuratūrai utt, ja gribam stiprināt tiesiskumu un likuma varu. Praktiski tas var izpausties, piemēram, pieprasot būtisku finansējuma palielinājumu šīm institūcijām budžeta veidošanas sarunās.

Daži no piedāvātajiem lēmumiem var īstermiņā izraisīt turbulenci un partijas ietekmes mazināšanos valdībā un koalīcijā, tomēr gudri rīkojoties var ielikt labu pamatu 13. Saeimas vēlēšanām.

Paldies un lai kopā mums izdodas!

 • Dzimis 1978. gada 4. decembrī Dobelē. Skolas gadus pavadījis Dobeles Ģimnāzijā. Studijas turpinājis labākajās Latvijas un Eiropas ekonomikas un starptautisko attiecību augstskolās: Rīgas Ekonomikas Augstskolā, Vīnes Diplomātijas Akadēmijā un Džona Hopkinsa Universitātē Itālijā. Bijis apmaiņas students Dānijā.
 • Vairākus gadus strādājis Ārlietu ministrijā ar ārējās ekonomiskās sadarbības un drošības (NATO) jautājumiem. 2005. gadā uzsācis darba gaitas Briselē Eiropas institūcijās: 8 gadi nostrādāti Eiropas Komisijā ar Latvijas ekonomikas, finanšu un budžeta uzraudzības jautājumiem. 2015. gada septembrī pievienojās MP Straujumas birojam ekonomikas padomnieka amatā, bet 2016. gadā kļuva par ekonomisko jautājumu padomnieku Ekonomikas ministram Ašeradenam. Patlaban strādā Attīstības Finanšu Institūcijā Altum ar garantiju un starptautiskās finanšu sadarbības jautājumiem.
 • Ļoti labi pārzina Latvijas valsts pārvaldi un galvenos lēmumu pieņēmējus, kā arī lielākās Latvijas ekonomikas nozares: banku un ostu pakalpojumus, ražošanu, lauksaimniecību, un dažādos eksporta un investīciju veicināšanas pasākumus.
 • Vienīgais latvietis Eiropas Komisijas un Starptautiskā Valūtas Fonda aizdevuma programmas Latvijai ekspertu komandā (2008-2012).
 • Vienīgais latvietis, kurš piedalījies Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās Bankas oficiālajā izvērtējumā par Latvijas gatavību pievienoties euro (2013).
 • Trīs bērnu tēvs.
 • Ļoti stingra ētiskā un morālā stāja. Principiāls, godīgs un nebaidās atklāti iestāties pret netaisnību vai aplamībām.
 • Pārliecināts, ka partijai nepieciešami vairāki radikāli lēmumi nākošo nedēļu/mēnešu laikā, lai atgūtu sabiedrības uzticību kā partija, kas patiesi pārstāv taisnīgumu un tiesiskumu un spēj piedāvāt jaunas, inovatīvas idejas Latvijas sasāpējušo problēmu risinājumiem.
 • Runā latviešu, angļu, krievu, dāņu un itāļu valodās; apceļojis 89 valstis pasaulē; interesē vēsture, ģeogrāfija un sports.

 

Kandidē no: Zemgale

 

Gata Eglīša CV